26 października Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w partnerstwie z licznymi wrocławskimi uczelniami wyższymi i organizacjami pozarządowymi świętowało 30-lecie programu Erasmus. Wydarzenie odbyło się we Wrocławiu w starej zajezdni tramwajowej Dąbie, w której obecnie mieści się Centrum Kultury Akademickiej i Inicjatyw Lokalnych „Czasoprzestrzeń". Od godziny 14 czekały na uczestników liczne gry, zabawy integracyjne i warsztaty związane z kulturą polską i Wrocławiem.

Celem wydarzenia była integracja osób przebywających we Wrocławiu na wymianie w ramach programu Erasmus+, w tym studentów, wolontariuszy i stażystów, oraz studentów wrocławskich. Swoje stoiska z atrakcjami przygotowały uczelnie wyższe: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy, Wyższa Szkoła Filologiczna, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich,  Dolnośląska Szkoła Wyższa, Wyższa Szkoła Bankowa, a także ich koła naukowe. Obecni byli także przedstawiciele sieci Erasmus Student Network oraz organizacje pozarządowe Stowarzyszenie TRATWA i Semper Avanti.

Podczas wydarzenia studenci polscy i zagraniczni mieli wiele okazji do wspólnej integracji. Przygotowane zostały atrakcje ułatwiające cudzoziemcom przystosowanie się do nowego środowiska i ułatwiające codzienną komunikację. W ramach speed talkingu, czyli moderowanych konwersacjach, mieli możliwość poznać przydatne zwroty po polsku. Uczestnicy mogli także lepiej poznać kulturę polską. Na scenie wystąpił m.in. Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Jedliniok, który zaśpiewał tradycyjne polskie piosenki i zatańczył ludowe tańce.

Tego dnia odbywały się także liczne warsztaty – z plecenia wianków mazowieckich i dekorowania ceramiki. Popularnością cieszyły się zwłaszcza zajęcia z lepienia pierogów. Studenci zagraniczni z programu Erasmus z entuzjazmem uczyli się przygotowywać tradycyjną polską potrawę. Zadowoleni z warsztatów przyznawali: - Dziś nauczyłam się lepić pierogi! Jak wrócę do domu na pewno przygotuję je swojej rodzinie.

Przez cały dzień można było odwiedzić stoisko poświęcone nowej inicjatywie Komisji Europejskiej skierowanej do młodych ludzi – Europejskiemu Korpusowi Solidarności. Poza uzyskaniem informacji o programie, możliwe było także na miejscu zarejestrować się do programu i z pomocą wolontariuszy przygotować wniosek aplikacyjny. Zgłoszenia do Europejskiego Korpusu Solidarności można cały czas wysyłać poprzez stronę internetową.

Na zakończenie „Powitania Erasmusów" w kameralnej atmosferze odbył się koncert o charakterze jam session, w którym wzięli udział wolontariusze i studenci zagraniczni oraz polscy jak i wszyscy, którzy chcieli wspólnie zaśpiewać i zagrać europejskie piosenki. 

Jak podsumowała wydarzenie jedna z uczestniczek, „było hucznie, tłocznie i wielokulturowo".

 

 

 

 

 


Polub Nas na FACEBOOK

Zapisz się do Newslettera

Zapisz się do newslettera


Błędny adres E-mail
  „Zgodnie z przepisem art. 23 ust 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm., zw. dalej UODO), wyrażam zgodę na przetwarzanie przez Administratora Danych Gmina Piaseczno z siedzibą przy ul. Kościuszki 5, 05-500 Piaseczno, mojego adresu e-mail w celu otrzymywania wiadomości newsletter o działalności punktu Europe-Direct Piaseczno. Dane nie będą udostępniane odbiorcom danych w rozumieniu art. 7 pkt 6 UODO. Dane podaję dobrowolnie, jednak bez ich podania nie jest możliwe skorzystanie z usługi. Jestem świadoma/y, że przysługuje mi prawo do kontroli, prawo dostępu do ich treści oraz ich poprawiania.
Wymagana zgoda